Krajobraz Suchego Las od lat degradowany jest przez wszędobylskie reklamy wielkoformatowe. Szczególnie szpetnie wyglądają treny wzdłuż głównych ulic: Obornickiej czy Sucholeskiej. Poświęciłam temu problemowi dwa artykuły, które wzbudziły spore zainteresowanie czytników: Reklamy przy ulicy Obornickiej i Reklamowy galimatias. Wydaje się zatem, że problem jest nie tylko dostrzegany, ale i ważny dla mieszkańców Suchego Lasu.
Pstrokate powierzchnie reklam coraz częściej spotykamy także przy mniej ruchliwych ulicach. Umieszczane są na terenach zarówno należących do właścicieli prywatnych jak i do gminy, powiatu czy PKP.
Wizualną wartość przestrzeni degradują także niektóre obiekty małej architektury czy ogrodzenia. Powszechne są na przykład nieestetyczne, betonowe parkany często dodatkowo „przyozdobione” graffiti. Wprawdzie w niektórych planach zagospodarowania przestrzennego znajdują się zapisy regulujące kwestie jakości i ilości takich urządzeń, jednak nie zawsze są one przestrzegane. Wiele terenów w ogóle nie zostało objętych planami miejscowymi, więc dowolność ich zagospodarowania jest większa. Bywa, że właściciele traktują swoje działki jak płatną tablicę ogłoszeń i przedkładają zyski z wynajmu powierzchni reklamowych nad elementarne zasady ładu i estetyki przestrzeni.
Konstatacja takiego stanu krajobrazu oraz bierność naszego Urzędu Gminy w walce o jakość przestrzeni, skłoniły mnie do złożenia na ręce Przewodniczącej Rady Gminy Małgorzaty Salwa-Haibach projektu nowej uchwały mobilizującej organ wykonawczy do konkretnych działań.
Zaproponowałam, aby projekt ten wprowadzić do porządku najbliższej sesji Rady Gminy (27.10.2016 r.). Celem mojego działania jest nakłonienie Wójta, aby sporządził projekt uchwały regulującej zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabaryty, standardy jakościowe oraz rodzaje materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane.
Sposób postępowania Urzędu w tej sprawie określa znowelizowana Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym Art.37a i b. Rozwiązania określone uchwałą powinny mieć zastosowanie zarówno na terenach, dla których brak miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, jak i w nowo przyjmowanych MPZP, niezależnie od formy własności terenu.