Komisja obradowała 19.06 br. Głównym tematem były sprawy związane z funkcjonowaniem Zakładu Komunikacji Publicznej Suchy Las Sp. z o.o.
W posiedzeniu uczestniczyli zaproszeni goście: z-ca dyr. Wojciech Miechowicz i kier. Błażej Brzycki z Zarządu Transportu Miejskiego, prezes ZKP Edward Miśko, z-ca wójta Marcin Buliński oraz prac. ref. Komunalnego Damian Torba i inni goście. Podczas długiej dyskusji poruszyliśmy dużo tematów dotyczących aktualnego oraz przyszłego funkcjonowania komunikacji publicznej na terenie naszej gminy oraz miasta Poznania, w szczególności:
- brak możliwości nabycia biletu całodobowego w autobusie,
- konieczność posiadania odliczonej kwoty na bilet przy zakupie u kierowcy,
- bardzo ograniczona możliwość nabycia biletów na terenie gminy – jeden biletomat,
- brak kasowników w autobusach,
- brak konsultacji z mieszkańcami rozkładu i tras jazdy autobusów ZKP,
- wszelkie zmiany winny być poprzedzone wprowadzeniem innych rozwiązań ułatwiających pasażerom przemieszczanie się.
Przedstawiciele ZTM-u oraz Urzędu Gminy wyrazili opinię o bardzo dobrej współpracy oraz braku skarg na funkcjonowanie transportu publicznego na terenie naszej gminy, a na uzasadnione wnioski reaguje się niezwłocznie.
W odniesieniu do likwidacji możliwości nabycia biletów u kierowców poinformowano, że powoduje ona opóźnienia autobusów, a przecież każdy może nabyć bilety przez Internet lub zakupić kartę PEKA. Większość zmian w działaniu transportu publicznego dokonywana jest w porozumieniu z innymi gminami, które jak wynika z przedstawionych informacji, mają inne potrzeby i wnioskują o odmienne rozwiązania. Regulamin ZTM-u stanowi o stosowaniu tożsamych rozwiązań u wszystkich przewoźników zrzeszonych w ZTM-ie. W konkluzji wnieśliśmy o większą empatię ze strony urzędników działających w systemie komunikacji publicznej w stosunku do mieszkańców naszej gminy, gdyż nie każdy ma możliwość nabycia biletu przez Internet, a opóźnienia w kursowaniu nie są spowodowane sprzedażą biletów przez kierowców, lecz korkami na niedrożnych ulicach, szczególnie Poznania. I tutaj duża rola ZTM-u w zgłaszaniu do władz miasta Poznania tych problemów, np. ulica Obornicka. Brak biletomatów spowodowany jest tylko i wyłącznie kosztami, co nie jest informacją satysfakcjonującą dla pasażerów. Na zakończenie dyskusji poinformowaliśmy zebranych, o utworzonym zespole przez Komisję do w/w spraw, która przedstawi swoje wnioski po zakończeniu prac.
W dalszej części posiedzenia Komisja poruszyła problemy związane z brakiem monitoringu przed szkołą w Chludowie oraz zalewaniu placów zabaw przy przedszkolu, gdzie rynny spływowe są skierowana w niewłaściwym kierunku. Nadal trwają problemy z parkowaniem przy szkole w Biedrusku, gdzie mimo apeli parkują przedstawiciele wojska. Rozmawialiśmy także o umowie z łowczym dotyczącej dzików i innych zwierząt. Poruszyliśmy także problem związany z parkowaniem samochodów przy ulicy Borówkowej.